نظریه ولایت فقیه از مبانی نظری انقلاب اسلامی وتشکیل نظام جمهوری اسلامی است

استان قزوین قزوین
یاد داشت استاد بسیجی جمشید قاسمی

نظریه ولایت فقیه از مبانی نظری انقلاب اسلامی وتشکیل نظام جمهوری اسلامی است

آغاز فصل جدیدی در فرهنگ و آموزش عالی ایران است که شاه‌کلید این تحول را باید در استقلال آموزش عالی دانست و اقدامات انجام شده در دوران انقلاب فرهنگی ایران بخشی از برنامه مبارزه با فرهنگ غرب در ایران محسوب می‌شود

 

 

به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات نهضت استادی قزوین ، استاد بسیجی جمشید قاسمی  سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی یاد داشتی ندوین نموده است . 

درمتن این یاد داشت آمده است : 

بسمه تعالی

پس از پیروزی؟!

یکی از استثنائات نظام مقدس جمهوری اسلامی این است که پس از پیروزی انقلاب در22 بهمن 1357 در کمتر از پنجاه روز در11 فروردین 1358بنابه دستور امام خمینی(ره) همه پرسی یا همان رفراندم برای تعیین نوع حکومت انجام و ملت مسلمان ایران با اکثریت قریب به اتفاق2/98 درصد به نظام جمهوری اسلامی، رای مثبت داده و آری گفتند و روز 12فروردین 1358در تاریخ ملت مسلمان ایران روز جمهوری اسلامی نامیده شد.

  حضرت امام خمینی (ره) در پیامی که به مناسبت این حادثه تاریخی و حماسه جاودان ملت ایران صادر نمود، فرمودند: 

صبحگاه ۱۲ فروردین که روز نخستین حکومت «الله» است، از بزرگترین اعیاد مذهبی و ملی ماست. ملت ما باید این روز را عید بگیرند و زنده نگه دارند. روزی که کنگره‌های قصر ۲۵۰۰ ساله حکومت طاغوتی فرو ریخت و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بر بست و حکومت مستضعفین که حکومت خداست به جای آن نشست. خداوند تعالی بر ما منت نهاد و رژیم استکبار را با دست توانای خود که قدرت عظیم مستضعفین است، درهم پیچیده و ملت عظیم ما را ائمه و پیشوای ملت‌های مستضعف نمود و با برقراری جمهوری اسلامی، وراثت حقه را به آنان ارزانی داشت.

مبارک باد بر شما، چنین حکومتی که در آن اختلاف نژاد و سیاه و سفید و ترک و فارس و کُرد و بلوچ مطرح نیست. همه برابرند. فقط و فقط کرامت، در پناه تقوا و برتری به اخلاق فاضله و اعمال صالحه هست و تفاوتی بین زن و مرد و بین اقلیت‌های مذهبی و دیگران در امر اجرای عدالت نیست.

از استثنائات دیگر نظام مقدس جمهوری اسلامی این است که نظریه ولایت فقیه از مبانی نظری انقلاب اسلامی وتشکیل نظام جمهوری اسلامی است که بر اساس این نظریه حکومت و اداره جامعه در زمان غیبت امام معصوم(ع) بر عهده فقیه جامع الشرایط است و شخص دیگری نمی‌تواند متولی حکومت باشد و امام خمینی(ره) در دوران تبعید در نجف اشرف، اقدام به تبیین نظریه ولایت فقیه کرده بودند. 

ویژگی دیگری که انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را مستثنی می کند آغاز فصل جدیدی در فرهنگ و آموزش عالی ایران است که شاه‌کلید این تحول را باید در استقلال آموزش عالی دانست و اقدامات انجام شده در دوران انقلاب فرهنگی ایران بخشی از برنامه مبارزه با فرهنگ غرب در ایران محسوب می‌شود و یکی از اهداف انقلاب فرهنگی ایران، وحدت حوزه و دانشگاه به عنوان دو نهاد فرهنگ ساز بودکه در طی این دوران محتوای بسیاری از کتاب‌های درسی و علمی طبق دیدگاه موجود شورای انقلاب فرهنگی، مورد بازبینی قرارگرفت.

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای در تبیین واژه جمهوری اسلامی چنین می‌فرمایند: جمهوری اسلامی، از لحاظ معنای تحت الفظی بر دو پایه استوار است، یکی جمهور مردم، یعنی آحاد مردم و جمعیت کشور، این‌ها هستند که امر اداره کشور و تشکیلات دولتی و مدیریت کشور را تعیین می‌کنند، و دیگری اسلامی، یعنی این حرکت مردم، بر پایه تفکر اسلام و شریعت اسلامی است. این یک امر طبیعی است. در کشوری که اکثریت قریب به تمام آن مسلمان هستند، آن هم مسلمان مؤمن و معتقد و عامل، که در طول زمان، ایمان عمیق خودشان را به اسلام ثابت کرده‌اند و نشان داده‌اند، در چنین کشوری، اگر حکومتی مردمی است، پس اسلامی هم هست.

و امروز با گذشت 45 سال از شکل گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی با همه دستاوردهای پیدا و پنهان و ریز و درشت حاصل شده که مجال پرداختن به آن ها نیست، در آستانه ورود به چهل و پنجمین سال این حیات طیبه و وراثت حقه، ماییم و اماممان، ایمانمان، امیدمان، نگاهمان، هدفمان، شناخت و بصیرتمان، تعهدمان، تخصصمان، مسولیتمان، وظیفه شناسیمان، کار و تلاشمان،که درکجا قرار گرفته ایم و به کجا باید برویم؟ (اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج)

 

.

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.