عملیات ,والفجر8 یکی از مهم‌ترین و در عین‌ حال شگفت‌انگیزترین عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس، بلکه طول قرن است

استان قزوین قزوین
اردوی راهیان نور جنوب

عملیات ,والفجر8 یکی از مهم‌ترین و در عین‌ حال شگفت‌انگیزترین عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس، بلکه طول قرن است

با لطف حضرت حق و توسل به اهل بیت علیهم السلام و همت و از جان گذشتگی رزمندگان اسلام صدام که می‌خواست ایران را سه‌ روزه بگیرد و به تهران برسد، ولی بعد از پنج ـ شش سال، رزمندگان ما در خاک کشورش بودند .

به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات نهضت استادی بسیج قزوین ، اردوی راهیان نور جنوب با حضور اساتید بسیجی استان قزوین روز شنبه 14 بهمن از محل سازمان بسیج حرکت و در روز یکشنبه اولین بازدید از محل های عملیاتی 8 سال دفاع مقدس در منطقه فاو عملیات والفجر ۸ که منجر به تصرف شبه‌جزیره فاو در غرب رودخانه اروند و در خاک عراق توسط رزمندگان ایرانی شد، بازدید کردند .

این عملیات یکی از مهم‌ترین و در عین‌ حال شگفت‌انگیزترین عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس، بلکه طول قرن است. گذشته از اهمیت سیاسی که تصرف این بخش از خاک عراق برای ایران داشت و باعث می‌شد که جمهوری اسلامی از موضع قدرت در فرآیند مربوط به چانه‌زنی و مذاکرات پایان جنگ وارد شود، خود شیوه و شکل عملیات و عبور از رودخانه پهناور و پرخروش اروند برای رسیدن به خط اول دشمن در آن‌ سوی ساحل، مبحث مهم، استراتژیک و مهیجی است که حیرت بسیاری از استراتژیست‌های نظامی دنیا را به همراه داشت

روز اول عملیات (۲۱ بهمن‌ماه) در حالی سپری می‌شود که دشمن به دلیل غافلگیری طولانی و ناآگاهیش از اوضاع و نیز به دلیل ابری بودن آسمان، برای هرگونه عکس‌العمل زمینی و هوایی، مهلتی نمی‌یابد و حتی از سرمایه‌گذاری جدی برای به‌کارگیری نیروهای پیاده و تجهیزات آماده خود عاجز می‌ماند.

بعدازظهر این روز، دیگر برای کلیه فرماندهان عراقی حاضر در صحنه، این امر مسجل گشت که منطقه فاو کاملاً سقوط کرده و راهی برای بازپس‌گیری آن وجود ندارد، لذا یا به نحوی خود را تسلیم رزمندگان می‌کنند و یا برخی با وعده و وعیدهایی که از صدام یا فرماندهان عالی عراق توسط بی‌سیم می‌شنوند، به همراه وسایل مهم نظامی، منطقه را ترک می‌کنند.

پل نامرئی خضر

یک پل متحرک به نام «پل خضر» برای عبور نیروها و بردن تجهیزات به فاو روی شط اروند زده بودند. پل متحرک خضر یک دوبه (شناور) متحرک بود که با کابل‌کشی بین ۲ اسکله با نیروی یک موتور تراکتور کار می‌کرد.

دلیل نام این پل ؛ حضرت خضر (س) با اینکه همه‌ جا هست و حضور دارد، اما هیچ‌کس او را نمی‌بیند. خضر ما هم به‌ محض آمدن هواپیماهای عراقی در نهرهای کنار رودخانه استتار می‌شود. هست، اما دیده نمی‌‌شود.

با لطف حضرت حق و توسل به اهل بیت علیهم السلام و همت و از جان گذشتگی رزمندگان اسلام صدام  که می‌خواست ایران را سه‌ روزه بگیرد و به تهران برسد، ولی بعد از پنج ـ شش سال، رزمندگان ما  در خاک کشورش بودند . 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.