همدلی و همبستگی وا تحاد رمز بی‌نظیر و اصلی رفع بحران‌ها است

استان قزوین قزوین
در سه شنبه های شهدایی این هفته محمد رضایی قلعه زو

همدلی و همبستگی وا تحاد رمز بی‌نظیر و اصلی رفع بحران‌ها است

در دفاع مقدس بزرگترین دستاورد که منجر به شکست استراتژی و دکترین صدام و تمامی کشورها و قدرت‌های هم پیمانش شد اعتقادات و ارزش‌های دینی و مکتب ساز امام حسین علیه السلام به نحوی که تقویم نصف عاشورا ۲۸۸7  شبانه روز ۸ سال جنگ  تحمیلی تجلی یافت و جغرافیای معنوی کربلا در ۱۴۰۰ کیلومتر جانمایی کرد مرز بین المللی غرب کشور پهناور ایران اسلامی متجلی گردید.

 

به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات نهضت استادی بسیج قزوین ، به همت معاونت بانوان سازمان  بسیج اساتید استان قزوین و با همکاری اندیشکده سبک زندگی اسلامی ایرانی ، نشست  سلسله مباحث سیره و سبک زندگی شهدا  در سه شنبه های شهدایی ، این هفته در باره  شهید  سرتیپ شهید سید محمد علی عابدینی گیلانی  (معروف به آقا کوچک)توسط سرتیپ دوم ستاد محمد رضایی قلعه زو- فرمانده اسبق لشکر ۱۶ زرهی قزوین استاد دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار  گردید .

هم رزم و رفیق  این شهید در ابتدا این نشست شهدایی  گفت : ياد و نام اين شهيد سرافراز ارتش جمهوري اسلامي ايران براي هميشه در تاريخ ماندگار حماسه و ايثار اين مرز و بوم گرامي باد.

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب عرش  عظیم والعاقبه والیقین خداوند منان را شاکر و سپاسگزارم که در تمامی حالات لطف و عنایت کراماتش را نصب قرار داده با عرض سلام ادب  به یکایک شما سروران ، گرامی می داریم یاد و خاطره از خود گذشتگی‌ها و ایثار و فداکاری‌های شهدای عزیز و و درود می فرستیم به ارواح طیبه آنها و روح بلند و همیشه جاودانه حضرت امام رحمه  الله ،  با آرزو و شفای عاجل جانبازان صبور و مقاوم و درود می فرستیم  به آزادگان سراافراز و ایثارگران عرصه‌های دفاع و مقدس  و مقاومت کشور ایران اسلامیمان .

سپس محمد رضایی در باره زندگی شهید  سرتیپ شهید سید محمد علی عابدینی گیلانی  گفت : امیرسرتیپ شهید سید محمد علی عابدینی گیلانی  (معروف به آقا کوچک) در سال 1316 در یک خانواده روحانی در شهرستان لنگرود پا به عرصه وجود گذاشت. پدرش مرحوم سید جواد عابدینی گیلانی (معروف به آقا بزرگ )از روحانیون بنام آن دیار بود.

پس از آنکه فرزندش دوره تحصیلات ابتدائی را در لنگرود به پایان رسانید به شهر قم مهاجرت کرد و در مدرسه فیضیه ا امام خمینی (ره)کسب علم نمود .

شهید عابدینی دوره متوسطه را با احراز رتبه اول در قم به پایان رسانید و از آنجائیکه به فعالیتهای رزمی و نظامی علاقه داشت در سال 1338 با آزمون سخت ان زمان موفق شد و  وارد دانشکده علوم نظامی ارتش گردید و پس از طی دوره مقدماتی پیاده در سال 1341 در یگانهای مختلف نیروی زمینی ارتش مشغول خدمت گردید.

علاقمندی او به ورزش باعث شد تا در رشته های دو میدانی ، پرش و... مدالها و کاپ های زیادی را بدست آورد.

به دلیل موفقیتها ی او در رشته های ورزشی سر پرستی امور تربیت بدنی لشکر 16 زرهی قزوین به وی سپرده شد و در همین زمان به سنت دیر پای محمدی گردن نهاد و تشکیل خانواده داد.

ثمره ی بستان زندگی اش چهار گل ( یک پسر و سه دختر)است که هر کدامشان دارای تحصیلات عالیه و مایه مباهات این مرز و بوم می باشند.

اخلاق اسلامی و پسندیده ی شهید باعث شده بود هم در بین همکاران و خانواده اش و هم در بین مردم زادگاهش ( روستای پیر پشته ) از محبوبیت ویژه ای بر خوردار باشد.

شهید بزرگوار همیشه سعی می کرد مخفیانه به دیگران کمک نماید. دوست نداشت نام او بر سر زبانها باشد. او مصداق سخنان مولی الموحدین حضرت علی (ع)بود که می فرماید: « برترین زهد، پنهان داشتن زهد است.»

اوارادت خاصی به اهل بیت (ع) خاصه بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) داشت و همیشه به اهل خانه و بستگان توصیه به الگو پذیری از بی بی دو عالم می نمود.

با شروع جنگ تحمیلی او به همراه سایر برادران نظامی لشکر 16 زرهی قزوین به منطقه جنوب کشور رهسپار گردید و در طول 5 سال خدمت عاشقانه در جبهه های مختلف به عنوان افسر عملیات لشکر در سرکوب دشمنان متجاوز بعثی نقش ارزنده و بسزایی داشت.

و سر انجام در تاریخ 1364/5/9 در منطقه عملیاتی فکه، چزّابه بر اثر حملات هوایی دشمن متجاوز به آرزوی دیرینه اش می رسد و به فیض شهادت نایل می گردد.

 

مزار شریفش اینک در روستای پیر پشته لنگرود زیارتگاه عاشقانی است که برای رفع مشکل به او متوسل می شوند..

در وصيت نامه اين شهيد سرافراز ارتش جمهوري اسلامي ايران آمده است؛ خدايا! راز و نيازم را بپذير و دل پر از درد و رنجم را آمال مهر و محبت انبيا و اوليا بنما. خدايا! تو را شاهد و گواه مي گيرم كه هميشه در راه كمك به مردم بودم و در راه خير و بركتت قدم بر داشتم. خدايا! عفو تو را مي خواهم.

پسرم دلبندم، عزيزم حميد رضا عابديني گيلاني! تو از آل محمد (صلي الله عليه و آله) هستي و تو نوه پدر بزرگي هستي كه يكي از نيكان عالم قرار گرفت. تو نماز را از كوچكي شروع كردي و تو سفارش شده مادرم هستي كه بارها نام حسين (عليه السلام) را به گوشم زمزمه كرد و من هم اين وصيت را به بازماندگان مي كنم و بعد از مرگم هر وقت خواستي گذري بر قبر من نمايي با آن صداي قشنگ كه در مراسم ختم مادرم قرآن مي خواندي، قرآن بخوان و تو را وصيت مي كنم تنها به خداپرستي و نماز خواني و رحم و شفقت و احترام مادر و بزرگتر. اسمت از نام امام هشتم (عليه السلام) است و قدر خودت را بدان و تو را به خداي بزرگوار مي سپارم.

دختر باوفا و مهربانم، زينب زمانه و عاشق پدر و سجاده گذار پدر و مادر! مي دانم كه تو غمخوار مادر و خواهرانت هستي و دعايم بدرقه راهت باد و تو خوبي و احتياج به تعريف و توصيف نداري، ان شاء الله كه سلامت باشي و بدان كه خانواده به تو بيشتر از ديگران احتياج دارند.

زهرا دختر قشنگم و كوچكم و ناز پرورده پدر! اي آن كه از دوري من مريض شده اي و قلبم را هميشه تسكين مي دادي. پدرت آن حرف هاي شيرينت را با يك دنيا عوض نمي كند. زهراجانم! وقتي به سن بلوغ رسيدي با صوت قشنگي كه داري برايم دعايي بفرست كه دعاي خير تو گره هاي آخرتم را مي گشايد. زهراجان! از مادر سادات، حضرت زهرا (سلام الله عليها) اطاعت كن و سرمشق بگير. خدا تو را آن قدر با عفت آفريده كه توصيفش تبارك الله احسن الخالقين است.

سيده ليلا، كوچك كوچكم، قنداقي بابا! با تو چه بگويم؟ خداي متعال بر من منت نهاده و عفو بي كرانش را شامل حال اين حقير سر تا پا تقصير نموده. بزرگ شدي سفارشي برايت دارم كه بانگ برنداري كه «پدر! چه زود رفتي و محبت را بر من نداشتي. آيا اين رسم وفا بود؟». اميدوارم در سايه بزرگترها و به همت مادرت بر همه مشكلات فائق آيي و نتيچه مطلوب عايدت گردد.

از هر چه بگذريم سخن دوست خوشتر است. همسرم! سخن فراوان دارم و وقت كم. سينه ام مالامال از رنج است. از اين كه به خاطر يكي دو روز دوريم اشك فشاندي و قلبت را تسكين مي دادي و بعد اشك بدرقه را همراهم مي ساختي، كدام يك را بگويم؟ خدايا! به حق فاطمه زهرا (سلام الله عليها) و به حق علي (عليه السلام) اين همسرم را در پناه خودت براي هدايت صحيح فرزندانم نگهدار.

 

در پایان محمد رضایی گفت : مطالب و عرایض جرقه‌ای از دریای معرفت این شهیده والا مقام عزیز و گرانقدر هست به صورت موجز و مختصر دستاورد شهید عزیز ما در  عرصه‌ها دوران‌ها سرلوحه و چراغ راه باشد .

.. همدلی ؛ همبستگی ؛ اتحاد و کسب رضای پروردگار رمز موفقیت ها در دوران دفاع مقدس بود که قطعا میتواند رمز رفع بحرانها نیز باشد.
در دوران جنگ بزرگترین دستاورد که منجر به شکست استراتژی و راهبرد رژیم بعثی و حامیانش شد عوامل برتری ساز و به نوعی روح جنگ و جهاد بود ؛ که همانا تمسک جستن به اعتقادات و الطاف الهی و تاسی جستن به ارزش‌های ناب اسلامی و مکتب وقیام امام حسین (ع) به نحوی که آن نصف روز عاشورا را رزمندگان در تقویم روحی ۲۸۸۷ شبانه روز هشت سال جنگ تداعی کردند و جغرافیای معنوی کربلا را در بیش از ۱۴۰۰کیلومتر خاکریز های مرز بین المالکی غرب کشور پهناور ایران اسلامی متجلی نمودند. 

 خدایا خدایا چنان کن سرانجام کار   تو خشنود  باشی و ما رستگار

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.