ارتباط صنعت و جامعه با دانشگاه / نشست هم‌اندیشی مدیران شرکت صنایع هفت الماس ودانشگاه

جمعه 1400/08/14 - 07:08 qazvin
در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)برگزار شد

ارتباط صنعت و جامعه با دانشگاه / نشست هم‌اندیشی مدیران شرکت صنایع هفت الماس ودانشگاه

با هدف گسترش همکاری‌های دانشگاه و صنعت و افزایش اثرگذاری دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی نشستی به دعوت دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه، جلسه هم‌اندیشی و تبادل نظر میان مدیران شرکت صنایع هفت الماس و دکتر سید محمد مهدی ابطحی، رئیس دفتر ارتباط با صنعت و […]

 

به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات نهضت استادی بسیج قزوین  و به نقل از سایت دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)

با هدف گسترش همکاری‌های دانشگاه و صنعت و افزایش اثرگذاری دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی نشستی به دعوت دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه، جلسه هم‌اندیشی و تبادل نظر میان مدیران شرکت صنایع هفت الماس و دکتر سید محمد مهدی ابطحی، رئیس دفتر ارتباط با صنعت و جامعه، دکتر طیب کاکاوند، رئیس آزمایشگاه مرکزی و جمعی از اعضاء هیات علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) و مرکز آموزش عالی و فنی مهندسی بوئین زهرا ۱ آبان ماه در دانشگاه برگزار شد.

در این نشست که با حضور مهندس محمود کوشیار، مدیر منابع انسانی،مهندس مهدی قراخانی، مدیر تحقیق و توسعه،محمدهادی هاشمی، مدیر واحد مکانیک،مهندس حامد خانه‌پز، مدیر آزمایشگاه  شرکت صنایع هفت الماس.دکتر ابطحی، دانشیار گروه فیزیک و مدیر ارتباط با جامعه و صنعت،دکتر کاکاوند، رئیس آزمایشگاه مرکزی،دکتر فضلی، عضو هیئت علمی گروه مکانیک،دکتر شکور شهابی، عضو هیئت علمی گروه معدن،دکتر خانلری، عضو هیئت علمی گروه فیزیک،دکتر مغنیان، عضو هیئت علمی گروه مواد،دکتر حسینی، مدیر گروه مهندسی صنایع، مکانیک و هوافضا مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بوئین زهرا،دکتر محمد یوسف الوندی، کارشناس وظیفه دفتر ارتباط با صنعت و جامعه مهندس هومن پورداود، کارشناس دفتر ارتباط با صنعت و جامعه برگزار شد.

در این نشست دکتر ابطحی،رییس دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) ضمن خوش‌آمدگویی و تبریک میلاد مبارک حضرت ختمی مرتبت (ص)، ابتدا ارتباط دانشگاه با صنعت به عنوان یکی از رسالت‌های مهم نظام آموزش عالی قلمداد کرده و به ترسیم دورنمایی از این ارتباط و همچنین به معرفی اعضا هیئت علمی حاضر در جلسه و سوابق فعالیت مثمر به ثمرشان در ارتباط با صنعت پرداخت.

وی با اشاره به نقش نظام آموزشی در تأمین نیازهای صنعت و واحدهای تولیدی به ضرورت بحث کارآموزی و توانمند سازی دانشجویان تأکید کرده و  موضوع بعدی سخنان ایشان بحث فرصت‌های مطالعاتی و ضرورت اداری آن برای اساتید جوان با توجه به مقوله تبدیل وضعیت و ارتقا رتبه آنان بود. وی همکاری دانشگاه و صنعت را بستر مناسبی برای این امر دانست. پارساهای تقاضامحور و حمایت مالی صنعت از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و استفاده صحیح از نیروی خبره انسانی و نفع دوجانبه دانشگاه و صنعت از این مقوله و اجتناب از ناکارآمد ماندن پژوهش‌ها و تحقیقات محققان موضوع بعدی مورد اشاره وی بود. دوره‌های پسادکتری مشترک با صنعت، تحت عنوان طرح ست‌آپ، در راستای رفع مشکلات صنعت توسط فارغ‌التحصیلان دکتری و همچنین طرح‌های مستقل پژوهشی و ساز و کار آن مورد اشاره وی قرار گرفتند. ایشان با استناد به اسناد کتبی موجود که توسط نمایندگان رسمی واحدهای صنعتی اعلام شده‌اند به عملکرد موفق دانشگاه و رفع مشکلات آن توسط دانشگاهیان تأکید کردند. دکتر ابطحی دانشگاه را منبع غنی از نیروی انسانی متخصص و تجهیزات آزمایشگاهی بی‌نظیر دانسته و با توجه به رسالت تعریف شده دانشگاه در انتشار مقالات بین‌المللی و آمار چشمگیر کشور در این زمینه استنباط کردند که در صورت جهت‌دهی دانشگاه و دانشگاهیان به سمت ارتباط با صنعت، قطعاً در این زمینه هم موفق خواهیم بود و به سمت دانشگاه نسل سوم و چهارم حرکت خواهیم کرد.

سپس، مهندس کوشیار، مدیر منابع انسانی شرکت صنایع هفت الماس، به معرفی شرکت و شرح مختصری از تاریخچه و محصولات آن و معرفی همکاران‌شان که در جلسه حاضر بودند پرداختند. وی عنوان نمود که در مجموع با افزایش تنوع محصولات، تولیدات شرکت صنایع هفت الماس روزانه ۱۵۰۰ تُن بوده و این مجموعه از بیش از ۱۰۵۰ نفر نیروی انسانی، ۱۳۰ نفر کارشناس و کارشناس ارشد بهره می‌برد.

همچنین دکتر کاکاوند، رئیس آزمایشگاه مرکزی با اشاره به نقش حائز اهمیت دانشگاه و نیازهای صنعت آزمایشگاه را یکی از محورهای ارتباط دانشگاه و صنعت و پیش‌نیاز کسب استانداردهای صنعتی و مجوز فروش محصولات دانست. وی به تاریخ بنیان آزمایشگاه مرکزی در سال ۹۵، ایجاد شناسنامه برای تمامی تجهیزات و طراحی سایت و الکترونیکی شدن کلیه خدمات آزمایشگاه اشاره نمود. ایشان به ساختار و چارت مجموعه تحت ریاست خود و رایگان بودن خدمات این آزمایشگاه برای کاربران دانشگاه و تخفیف در خدمات برای کاربران منطقه ۴ به صورت متقابل اشاره نمود. به گفته ریاست آزمایشگاه مرکزی، کیفیت خدمات این مجموعه و استراتژی آن به سمت کاربرد در صنعت سوق پیدا کرده و همکاری‌های مؤثر با آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی شریف در جهت  اخذ استانداردهای لازم با هدف خدمات‌دهی به صنعت صورت گرفته است. وی محقق شدن این هدف را زمینه‌ساز صرفه‌جویی تردد دست اندرکاران صنعت و جلوگیری از انتقال واحدهای صنعتی به پایتخت برشمرد و دسترسی واحدهای تولیدی به آزمایشگاه دقیق در سطح استان را حق صنعت قلمداد نمود. ایشان دسترسی به شبکه راهبردی را از دیگر دستاوردهای آزمایشگاه مرکزی دانشگاه دانست.

در ادامه، مهندس خانه‌پز، مدیر آزمایشگاه شرکت صنایع هفت الماس، به بیان سخنانی پیرامون روند همکاری‌های آزمایشگاهی دانشگاه و شرکت صنایع هفت الماس و همچنین برشمردن امکانات آزمایشگاهی شرکت پرداختند. آقای دکتر ابطحی هم با اشاره به امکانات خاص آزمایشگاهی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) همچون NMR، Sputtering و Spin coating، نیازهای مرتبط دانشگاه و پژوهشگران که از شرکت‌های خارج دانشگاه انتظار آن می‌رود را خاطرنشان کرد.

در پایان نشست گفت و گو و تبادل نظر بین حاضران ضمن معرفی سوابق اعضاء هیئت علمی در اجرای پروژه‌های صنعتی و اعلام نیازهای تحقیقاتی شرکت و پروژه‌های محتمل مشترک، بررسی معضلات و ساز و کار بهبود ارتباط دانشگاه و صنعت و بررسی نحوه و روند معرفی نیروهای آماده به کار فارغ‌‌التحصیل جهت اشتغال، نیروی کارآموزی، روند ایجاد و پیگیری همکاری و… بود. در این نشست دکتر ابطحی به توصیف سابقه قابل توجه دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در ارتباط با صنعت پرداختند و عنوان کردند که تمامی پروژه‌های تقبل شده توسط اعضا هیئت علمی موفقیت‌آمیز و رضایت‌بخش بوده‌اند.

وی همچنین به چابک‌سازی پروسه‌های دفتر ارتباط با صنعت در راستای هرچه مؤثرتر ساختن ارتباط و همکاری دانشگاه با صنعت و رایزنی و تلاش برای رفع بروکراسی دست و پاگیر و زوائد اداری اشاره کرد.

در پایان نشست توافق و تعیین سهم دانشگاه برای اعزام دانشجویان به تفکیک رشته برای دوره کارآموزی به شرکت صنایع هفت الماس (که ثبت و پیگیری آن از طریق سامانه ساجد صورت خواهد گرفت)،تنظیم تفاهم‌نامه مدون فی‌مابین در آینده بسیار نزدیک،ادامه همکاری طرفین در بازدیدهای آتی و واگذاری پروژه‌های علمی-صنعتی به دانشگاه،تسهیل تردد طرفین در راستای تسریع همکاری‌های فی‌مابین،همکاری متقابل آزمایشگاهی شرکت صنایع هفت الماس و دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) و دسترسی اعضا شرکت به امکانات آزمایشگاه مرکزی دانشگاه،معرفی فارغ‌التحصیلان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی به شرکت صنایع هفت الماس جهت تأمین نیروی انسانی به عنوان نتایج نشست مطرح و  مدیران محترم شرکت صنایع هفت الماس از آزمایشگاه‌های دانشگاه،بازدید کردند.

گفتنی است شرکت صنایع هفت الماس که در کیلومتر ۱۸ اتوبان قزوین-کرج واقع شده است، در سال ۱۳۷۵ تأسیس شد و سال ۱۳۸۲ خط تولید آن آغاز به کار کرد. محصولات عمده این شرکت را انواع ورق گالوانیزه، نورد سرد، استیل استنلس، ورق گالوالوم، گالوالوم رنگی، ورق اسیدشویی شده و لوله و پروفیل تشکیل می‌دهد. گفتنی است این شرکت سهمی ۱۵ درصدی در تأمین نیاز داخل و سهمی ۲۰ الی ۴۰ درصدی از تولیدات بازارهای جهانی را دارد.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)