مهمترین عامل توفیق بسیج، مردمی بودن و مردمی ماندن آن است .

استان قزوین قزوین

مهمترین عامل توفیق بسیج، مردمی بودن و مردمی ماندن آن است .

بسیج با راه اندازی اردوهای جهادی در مناطق محروم با استفاده از ظرفیت جوانان و حتی نوجوانان و اقشار مختلف مردم به خوبی توفیقات عظیمی در جهت آبادانی کشور برداشته است.

در متن یادداشت این استاد بسیجی آمده است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

در کارآمدی بسیج از زمان شکل‌گیری آن به عنوان یک مجموعه مردمی به فرمان امام امت همین نکته بس که این نهال امروز به چنان درخت تنومندی بدل شده است که فرهنگ خودباوری، استقامت و ... خود را به دیگر کشورهای جبهه مقاومت صادر کرده است و بی شک همین فرهنگ بسیج بود که موجبات فتح و پیروزی ملت‌های منطقه را در مقابل استکبار داخلی و بیرونی رقم زده و خواهد زد و مهمترین عامل توفیق بسیج در این مسیر مردمی بودن و مردمی ماندن آن است. حضور به موقع بسیج در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، نظامی، عمرانی و ... نشان از جامع الاطراف بودن آن دارد هرجا که نیازی در عرصه خدمت رسانی، سازندگی، ایثار و شهادت و.. وجود داشته باشد این فرهنگ بسیج است که می‌تواند پا به میدان گذاشته و خلأها را پرکند. اما بی شک اگر بسیج را بتوان پیاده نظام لشکر امام آخرالزمانی تلقی کرد، هنوز راه بسیاری برای تقویت پایه‌های ایمانی و بصیرتی و تشکیلاتی آن وجود دارد و علی رغم نقاط قوت بسیج به نظر می‌آید همچون دیگر نهادهای انقلابی، بسیج نیز نتوانسته است میدان دار پیوستگی و یکپارچگی جبهه انقلابی شود.

یکی از آسیب‌هایی که به تعبیر خود امام عصر، مساله ظهور را به تاخیر انداخته، عدم اتحاد و همبستگی نهادها و تشکلات انقلابی در جامعه اسلامی است. فردگرایی، تعصبات گروهی و تشکیلاتی مانع از حق محوری این نهادها می‌شود حال آنکه جبهه باطل در راه باطل خود به شدت یکپارچه عمل کرده و همین نشانه توفیق آنهاست. شرایط کنونی جامعه بخصوص در بزنگاه‌های حساس نشاندهنده عدم توفیق نهادها و از جمله بسیج در ائتلاف میان نیروهای انقلابی است که نمود بارز آن را در عرصه انتخابات بخوبی شاهدیم. بسیج می‌تواند به عنوان حلقه وصل و با تدبیر و برنامه‌ریزی آغازگر این مسیر باشد و این محقق نمی‌شود مگر منیت‌ها را کنار زده و با اخلاص قدم در مسیر گذاشت، که بسیج لشکر مخلص خداست و ظرفیت این امر را دارد؛ چراکه برآمده از دل توده‌های مردم و در ارتباط نزدیک با آنهاست.

بسیج با راه اندازی اردوهای جهادی در مناطق محروم با استفاده از ظرفیت جوانان و حتی نوجوانان و اقشار مختلف مردم به خوبی توفیقات عظیمی در جهت آبادانی کشور برداشته اما به نظر هنوز به یک نهضت ملی بدل نگردیده است. این نوع فعالیت‌های گذشته از تاثیر مثبت در جامعه و تغییر نگاه مردم به انقلاب و نظام اسلامی آثار تربیتی بسیاری نیز در افراد جهادگر داشته و دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. در راستای این اقدامات، کشور از آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی نیز رنج می‌برد که لازم است بخشی از این اردوهای جهادی با سوگیری این نوع معضلات از ظرفیت مردمی برای حل این مسائل نیز بهره ببرد تا ضمن افزایش شناخت و بصیرت مردم زمینه حکومت جهانی را فراهم سازند.

البته لازم به ذکر است برنامه بسیار خوبی که به تازگی مورد اهتمام جدی بسیج قرار گرفته، در پیش گرفتن رویکرد مساله محوری در فعالیت‌های خود است که نتایج آن را در برخی از مناطق کشور می‌توان مشاهده کرد اما این رویکرد هنوز بصورت گسترده انجام نمی‌شود و باید بصورت نهضتی فراگیر بدل شود و بسیج از برنامه‌ها وفعالیت‌های تکراری پرهیز و با شناسایی مسائل کشور در سطح استان‌ها و مناطق و محلات به دنبال حل معضلات باشد.

در خصوص اقدامات بسیج در زمینه تحقق بیانیه گام دوم نیز با توجه به سطح فعالیت‌های انجام شده و ظهور و بروز یافته در جامعه به نظر می آید بسیج بیش از همه ارگان‌های مسئول، این مساله را جدی گرفت، اما هنوز به نظام مشخص و تشکیلاتی منسجم برای برنامه‌ریزی و ریل‌گذاری آن دست نیافته است. لزوم استفاده از ابزارهای نوین و ابتکار در روش‌های اجرایی باید مورد توجه این مجموعه قرار گیرد تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

حرف آخر اینکه بسیج بازوی نظام است و در خدمت اهداف و آرمان‌های آن. هرکس که خود را منتسب به نظام می‌داند باید حامی آن باشد نباید با رویکردهای سیاسی آن را تنزل داد، بسیج همان مردم است و حکومت مردمی بر پایه مردم و به پشتیبانی مردم استوار می ماند.

                                                    روابط عمومی بسیج اساتید استان قزوین 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.