به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید استان قزوین

در ادامه رویکرد برنامه های حل المسائلی سومین جلسه هیات اندیشه ورز بسیج اساتید استان قزوین با موضوع احیائ واجب فراموش شده تشکیل گردید .

عموم مردم و مسلمانان نسبت به وجوب و جایگاه و اهمیت امر به معروف و نهی از منکر آگاهی و شناخت لازم را ندارند و متوجه نیستند تعطیلی آن چه پیامدهای فردی و اجتماعی را به دنبال دارد.

جلسه با تلاوت ایات نورانی کلام الله مجید اغاز و اقای نجاتی با تشریح محور جلسه در خصوص دلایل کم توجهی به موضوع امر به معروف ونهی از منکر و کم رونق بودن آن گفت: مهمترین دلایل تعطیلی نسبی و کم رونق شدن فریضه امر به معروف و نهی از منکر را می توان در چند بحث کلیدی جستجو کرداز جمله :

۱- برخی مسئولین و مدیران این موضوع را مزاحم خودشان می دانند یعنی کمتر مدیری پیدا می شود که فردی؛ معروف ترک شده یا منکر رایج در حوزه استحفاظی او  را متذکر شود و وی  استقبال بکند. لذا یکی از دلایل مهم، مدیران و مسئولینی هستند که روش و  شیوه مدیریتی آنها به گونه ای است که کسی جرأت امر به معروف و نهی از منکر کردن نداشته باشد.

۲- عدم آگاهی:

عموم مردم و مسلمانان نسبت به وجوب و جایگاه و اهمیت امر به معروف و نهی از منکر آگاهی و شناخت لازم را ندارند و متوجه نیستند تعطیلی آن چه پیامدهای فردی و اجتماعی را به دنبال دارد.

۳- عدم مهارت:

خیلی از افراد و حتی خودمان مهارت لازم برای انجام این فریضه را نداریم

۴- هزینه بر بودن امر به معروف و نهی از منکر:

بسیاری از مسلمانان عادت کرده اند بخش­هایی از دین را که زحمت زیادی نداشته و نیاز به هزینه کردن مال و جان نداشته باشد عمل کنند ولی جائیکه زحمت و رنج دارد و هزینه مالی و جان و آبرو در میان است به بهانه های مختلف از آن شانه خالی کنند. مثلا ترس از عواقب آن یا ملاحظه کاری یا با گفتن فایده ای ندارد و... در هر صورت با بهانه­ای  از انجام امر به معروف و نهی از منکر خودداری می کنند.

۵- معرفی نادرست و نامناسب معروف ها و منکرها:

الآن در جامعه به گونه شده که مرزی بین برخی معروف ها و منکر ها وجود ندارد یعنی تزریق نگاه سکولاری بویژه در جمع نخبگانی باعث شده است که برخی از موضوعات که از نظر شرعی منکر است در نگاه آنها منکر به حساب نیاید.

۶-عدم حمایت از آمرین و ناهیان از منکر

حال سؤال این است که با توجه به عوامل مذکور چکار کنیم اساتید دانشگاه نسبت به منکرات رایج در دانشگاه و معروفات ترک شده بی تفاوت نباشند و به عبارت دیگر این واجب فراموش شده احیا شود.در ادامه اعضا حاضر در جلسه نقطه نظرات وراهکارهای خودشان را در باره احیا امر به معروف ونهی از منکر بیان داشتند و در انتها نشست هشت راهکار جمع بندی شد و که ان شاالله به منصه اجرا در دانشگاه ها  قرار می گیرد . 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.